Torunianie pod hasłem „My się deszczu nie boimy i rabatki obsadzimy” ponownie licznie przybyli, aby wspólnie z Prezydentem Miasta Torunia Panem Michałem Zaleskim posadzić prawie 3 tysiące roślin na rabatach przy Muzeum Etnograficznym. Mimo nie do końca sprzyjającej pogody mieszkańcy nie zawiedli i w niespełna 2 godziny posadzili szałwie, aksamitki i lobelie. A na jednej z rabat petunie ufundowane przez Państwa Stępień.

Po posadzeniu roślin „społeczni ogrodnicy” otrzymali paszporty, na których musieli zebrać podpisy od poszczególnych partnerów akcji. Na stoiskach Torseed’u, Kronen’a, Kwazar’a, Agrecol’u i Agrimpex’u trzeba było odpowiedzieć na specjalnie przygotowane pytania. Wypełniony paszport uprawniał do stworzenia własnej kompozycji z roślin. Dzięki uprzejmości Państwa Marii i Edwarda Stępień oraz Pana Wronkowskiego i Pana Zalewskiego stworzone kompozycje mieszkańcy mogli zabrać do domu. Jeszcze przez długi czas wspólnie będziemy mogli cieszyć się petuniami, begoniami, żeniszkiem oraz ziołami i przepięknymi liliami.

Dzięki zaangażowaniu Wydziału Środowiska i Zieleni i jego dyrektora, Pana Szczepana Buraka, oraz Polskiego Związku Logopedów i Polskiego Związku Działkowców kolejna edycja „Polski w kwiatach” była niezapomnianą lekcją ogrodnictwa dla młodego pokolenia nie tylko z Torunia lecz całego regionu. Niedoświadczonym ogrodnikom pomocą i fachową radą służyli uczniowie z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska oraz pracownicy firmy Plants. Nad wszystkim czuwało czujne oko redaktora Witolda Czuksanowa, który z niezwykłym poczuciem humoru przeprowadził Toruń przez meandry sztuki sadzenia i pielęgnacji roślin. Możemy z pewnością powiedzieć, że kolejna edycja „Polski w kwiatach” w Grodzie Kopernika była udaną inicjatywą! A za rok? No cóż,…trening czyni mistrza! Liczymy więc, że w kolejnym roku znów się spotkamy w jeszcze większym gronie! Dziękujemy również za wsparcie medialne Telewizji Toruń oraz Radio Gra, którzy jak zwykle nie zawiedli oraz wszystkim, którzy dorzucili swoją „grudkę ziemi” do naszego wspólnego wielkiego sadzenia.

A akcja trwa nadal. Już w kolejną sobotę zawitamy do Zielonki, a 23 maja do Kołobrzegu.